banner.jpg
 

50th Annual Ontario Open Fiddle and Step Dance Contest

 

JULY 26 and 27, 2019

CONTEST BEGINS 6:30 P.M. Friday

SATURDAY 10:30 A.M.

FINALS 6:30 P.M. SATURDAY

Bobcaygeon Community Centre on 51 Mansfield St

CATERING BY
THE BOBCAYGEON KINETTES CLUB

Proudly Sponsored By:

 

Program Order

MASTER OF CEREMONIES: Judy Waymouth

HOUSE FIDDLER: Kyle Burghout

HOUSE PIANIST (FIDDLE CLASSES): Alanna Jenish

HOUSE PIANIST(STEP DANCE CLASSES ): Mika McCairley

FIDDLE JUDGES: Karen Reed and Carrie Lynn Gahan

STEP DANCE JUDGES: Chad Wolfe and Rhodina Turner

6:30 P.M. FRIDAY, JULY 26

  1. Fiddlers 50-64

  2. Step Dancer 50+

  3. Presentation Fiddlers 50-64

  4. Fiddlers 65+

  5. Presentation Step Dancer 50+

  6. Step Dancer 18 and under

  7. Presentation Fiddlers 65+

  8. Fiddlers 19-49

  9. Top 3 Finalists S. D. 18 & under*

  10. Group Step Dancers

  11. Presentation Fiddlers 19 – 49

  12. Duet Fiddlers

  13. Group Step Dancers – Top 3*

  14. Step Dancers 19 – 49

  15. Duet Fiddle – Top 3*

  16. Fiddlers 18 and under

  17. Presentation Step Dancers 19-49

  18. Bobcaygeon Agricultural Society – Ontario Open Fiddle Preliminary

  19. Fiddler 18 & under – Top 3* & Robert Rathwell Memorial Trophy

  20. Bobcaygeon Agricultural Society – Ontario Open Step Dance Preliminary

  21. Announcement of Top 3 Finalists - Ontario Open Fiddle Championship*

  22. Announcement of Top 3 Finalists – Ontario Open Step Dance Championship*

    *All finalists to compete Saturday Night

10:30 A.M. Saturday, july 27

  1. Fiddlers 15 & under

  2. Step Dancers 15 & under

  3. Presentation Fiddlers 15 & under

  4. Step Dancers 9 & under

  5. Presentation Step Dancers 15 & under

  6. Fiddlers 12 & under

  7. Presentation Step Dancers 9 & under

  8. Step Dancers 12 & under

  9. Presentation Fiddlers 12 & under

  10. Fiddlers 9 & under

  11. Presentation Step Dancers 12 & under

  12. Presentation Fiddlers 9 & under 

    FINALS & TROPHY PERFORMANCES

6:30 P.M. Saturday, july 27

  1. Junior Group Step Dancers

  2. Step Dancers 18 & under - Top 3

  3. PRESENTATIONS & PERFORMANCES

    • Youngest Dancer

    • Oldest Dancer

    • Youngest Fiddler

    • Oldest Fiddler

    • Youngest contestant here for the first time

    • Fiddler 9 and under

    • Step Dancer 9 and under

    • Fiddler 12 and under

    • Step Dancer 12 and under

    • Fiddler 15 and under

    • Step Dancer 15 and under

  4. Duet Fiddle – Top three finalists

  5. Group Step Dancers – Top three finalists

  6. Presentation Junior Group Step Dancers

  7. Fiddlers 18 & under – Top three finalists

  8. Presentation Duet Fiddle

  9. Presentation Group Step Dancing

  10. PRESENTATIONS & PERFORMANCES

    • Fiddler 50 – 64

    • Step Dancer 50+

    • Fiddler 65+

    • Step Dancer 19-49

    • Fiddler 19-49

    • Local area fiddler with highest points

    • Local step dancer with highest points

    50/50 DRAW

  11. Bobcaygeon Agricultural Society – Ontario Open Fiddle – Top three Finalists

  12. Bobcaygeon Agricultural Society – Ontario Open Step Dance – Top three Finalists

  13. Presentation Fiddler 18 & under

  14. Presentation Robert Rathwell Memorial Trophy

  15. Presentation Step Dancer 18 & under

  16. Presentation Tommy Hunter Trophy 19 & under step dancer with highest points

    FINALE - ALL FIDDLERS AND STEP DANCERS are invited to perform at this time.

  17. Presentation Agricultural Society – Ontario Open Fiddle Championship

  18. Presentation Agricultural Society – Ontario Open Step Dance Championship


    A special thanks to Bobcaygeon Agricultural Society for sponsoring the Open classes.


Fiddle Prize Money

Place 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th

Ontario Open 500 400 300

Duet 100 75 50

65+ 100 75 50

50-64 100 75 50

19-49 100 75 50

18 & under 175 125 50 40 35

18 & under: Robert Rathwell Memorial Trophy 125

15 & under 80 60 40 25 20

12 & under 80 60 40 25 20

9 & under 75 55 45 35 25 20 20 20


STEP DAnce PRIZE MONEY

Place 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th

Ontario Open 500 400 300

Ontario Open Group 170 135 110

Junior Group 145 110 85

50+ 100 75 50

19-49 100 75 50

19 & under: Tommy Hunter Trophy 50

18 & under 175 125 50 40 35

15 & under 80 60 40 25 20

12 & under 80 60 40 25 20

9 & under 75 55 45 35 25 20 20 20


Addtional Prizes

Youngest Competing Dancer/Fiddler 50

Oldest Competing Dancer/Fiddler 25

Local Competing Dancer/Fiddler with highest points 25 (Open to residents of Bobcaygeon, Fenelon Falls and Twps. of Verulam, Harvey and Sommerville)